Takový každodenní nákup je vlastně každodenní velká volba. Volba mezi tím, zda dáte přednost levnému zboží, které mělo ovšem velice nepříznivý dopad na životní prostředí anebo mezi tím, zda dáte přednost takovému, které dodržuje důležité standardy kvality a nízkého vlivu na životní prostředí. Anebo se vám možná podaří skloubit obojí. Navíc, nejvíce člověk ve všech směrech ušetří, když bude kupovat jen to nezbytné a nikoli hlouposti.
Zde je tedy pár tipů, jak se při svých každodenních nákupech můžete chovat šetrněji:
Za prvé, kupujte pouze to, co nezbytně potřebujete. Současným trendem je minimalismus a je to jedině dobře. To, co nekoupíte, nemuselo být nikde vyrobeno, a to znamená jediné – takové zboží nespotřebovalo žádnou energii ani materiál, o dalších dopadech nemluvě. Ptáte se, jak žít bez nákupů? Kupujte jen to nejnutnější, to ostatní si můžete od někoho půjčit, staré věci můžete nechat opravit, vhodné jsou i nákupy z druhé ruky: v bazarech a v sekáčích je tolik zboží, že si můžete vybírat.
Vyhněte se zbytečným obalům. To, že je zboží více zabalené, neznamená, že je kvalitnější, ale znamená to, že zanechá horší stopu na životním prostředí. Obaly jsou většinou jen zbytečnými odpady. A navíc navyšují cenu výrobku. Zkuste tedy nakupovat co nejvíce bez obalu, a když už kupujete zboží balené, dejte přednost co nejjednoduššímu obalu. Papír a sklo jsou obecně lepší než plast, plast je lepší než tetrapak, a hliníku se vyhněte velkým obloukem. Vlastní plátěná taška a síťovinové pytlíky by ve vaší výbavě neměly chybět.
Jídlo z keramického talíře vám bude jistě chutnat lépe než z plastu. Kávu s sebou si můžete nechat natočit i do vlastního hrnečku. A kohoutková voda je samozřejmě lepší než balená, takže si pořiďte kvalitní láhev na cesty.
Nakupujte místní výrobky. Podpoříte tak svůj region, případně české pracovníky a zemědělce obecně. Navíc, v takovém případě máte jasno v tom, za jakých podmínek bylo zboží vyrobeno. Pokud si nutně potřebujete koupit výrobky z ciziny, hledejte ty s ekologickou či sociální certifikací.