Dnes už jsou městské rozhlasy nejednou dávno zapomenutou minulostí. A to z toho prostého důvodu, že jak už tomu tak bývá, byly leckde nahrazeny modernějšími technologiemi.
Počet obcí, kde kdosi usedl v kanceláři, třeba nějakým tím poklepáním nebo obligátním „raz, dva, tři, zkouška rozhlasu“ ověřil, zda je jeho hlas venku slyšet, a poté začal přes tlampače hlásit důležité oznámení, se výrazně snížil, klasický městský rozhlas se stal leckde nepotřebným a zmizel v propadlišti dějin a někde na skládce a byl nahrazen čímsi zvaným .
A to proto, že dnes už jsou k dispozici alternativy. Třeba už dávno zevšednělé SMS zprávy nebo e-maily.
Namísto abychom dnes poslouchali dejme tomu hlasitou dechovkou obložené hlášení o tom, že k nám tehdy a tehdy zajede ten a ten varietní umělec nebo dost možná i jenom vytoužená pojízdná prodejna, že se bude konat to a to, tehdy a tehdy tam a tam, zapípá nám dejme tomu mobil v kapse. A je vcelku lhostejné, zda jde o telefon zvaný chytrý nebo o ten starší, považovaný za hloupý.
A pokud snad člověk chce, může se jednoduše zaregistrovat a následně mu budou chodit takto vyžádané informace. Což je jednoznačně užitečné pro ty, kdo chtějí vědět o všem důležitém nebo klidně i o všem, co se kde šustne bez ohledu na relevantnost. A tu a tam lze pomocí mobilního rozhlasu i hlasovat v různých obecních anketách.
Pokud se člověk rozhodne nějaké zprávy odebírat, může si vybrat mezi:
a) povinnými krizovými informacemi
b) informacemi z úřadu
c) kulturními a sportovními akcemi
d) programem společenského a turistického centra
e) či nabídkami škol, knihovny a podobně
A pak už se takový člověk nemusí po dotyčných informacích nikde pídit. Dostává je automaticky a přehledně na mobilní nástěnce aplikace mobilního rozhlasu, spolu s čímž má i přístup do fotogalerií a archivu všech doposud zaslaných zpráv.
Díky mobilnímu rozhlasu se každý dozví, co se kde děje, donesou se mu informace o případném hrozícím nebezpečí, zkrátka se může dozvědět o všem, co mu z radnice pošlou.Z radnice, která tím může kromě informování i podpořit život v obci, jenž by jinak možná upadal.
A jak jste na tom vy? Už dostáváte informace po novu nebo stále ještě vysedáváte u otevřeného okna a čekáte, až se po návsi rozlehne chrčivé a občas i jen těžko srozumitelné „zkouška rozhlasu, zkouška rozhlasu“?