Když si kupujeme elektrický spotřebič, předpokládáme, že jej výrobce zhotovil a uvedl na trh v takové jakosti, že půjde o bezpečný provoz po dobu mnoha měsíců či let. Tato iluze může vytvářet klamný dojem, že se o své spotřebiče nemusíme starat, a že je občas stačí jen umýt, utřít suchým či vlhkým hadříkem a udržovat je v čistotě.
Elektrická energie, která prochází vodiči a dalšími činnými částmi výrobku, však může vyvolat některé změny, s nimiž běžný klient nepočítá, a časem se může objevit i vážná závada, vedoucí k požáru nebo nebezpečnému úrazu. Týká se to veškerých spotřebičů zapojovaných do elektrických zásuvek, tedy například chladničky, pračky, kuchyňských varných konvic, mixérů a robotů, výpočetní techniky a spotřební elektroniky a neměli bychom zapomínat ani na různé nástroje, stroje a přístroje.
Jak je na tom vaše zahradní technika
Lidé, kteří bydlí v rodinných domech a rekreačních nemovitostech, mají zpravidla doma sekačku na trávu, křovinořez, strunovou sekačku, plotové nůžky a další podobné elektrické zahradní nářadí. Jedná se sice o sezonní záležitost, ale od jara do podzimu jsou tyto stroje v provozu poměrně často. Nevýhodou zahradního elektrického nářadí je přívodní šňůra, která často překáží, musíme se jí vyhýbat a stává se, že se tu a tam připlete k činné části nástroje. Jestliže si toho všimneme včas, podnikneme kroky ke zmírnění následků škody, ale pokud se tak nestane, může se na scéně objevit velký problém – naříznutá izolace, která se časem zvětšuje, a jednoho dnes se jí můžeme dotknout a bude to osudový moment.
Až bude u vás doma probíhat revize elektrických spotřebičů, požádejte elektrikáře, aby se také zaměřil na zahradní techniku, na přívodní šňůry a další komponenty, které mohou být vlivem pracovní činnosti povolené, uvolněné, různě zdeformované či jinak poškozené.